Loading...

Beslenmenin Ruh Hâlimize Etkileri

Beslenmenin Ruh Hâlimize Etkileri

Sağlıklı olmak için hem mental hem de fiziksel anlamda iyi olmak gerekir. Bedensel ve zihinsel bütünlüğün dengeli olmasında sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemli bir payı vardır. Yapılan araştırmalar beyin ve ruh hâli başta olmak üzere pek çok süreci kontrol eden hormon ve enzimlerin düzgün biçimde çalışması için sağlıklı beslenmenin gerekli olduğunu vurgular. Yetersiz besin almak fiziksel travmalardan sıkıntı yaratan kan değerlerine, vücut direncinin düşmesinden hormonal bozukluklara değin pek çok sorunu da beraberinde getirir. Doğru beslenmenin yalnızca gıda alımından ve takviyelerinden oluşmadığının da altını çizmek gerekir. Malzeme seçimi, gıdaların hijyenik şartlarda hazırlanması ve besin değerlerini tam almayı sağlayacak ideal pişirme-hazırlama sürecinin takip edilmesi de elzemdir.

Sağlıklı gıdalar ruh halinizi de besler

Temel olarak protein, karbonhidrat, folik asit ve triptofan gibi vücudu doğrudan etkileyen uyarıcıların doğru miktarda alınması ruh hâlini pozitif etkiler. Mutluluk hormonu serotoninin artışına önemli oranda katkı sağlayan beslenme biçimine dikkat ederek hayat kalitesini artırmak mümkündür. Doğru beslenme için öğün atlamamak ve ara öğünleri göz ardı etmemek de gerekir. Sindirim sırasında aminoasitler tarafından parçalanan proteinler, enerji artışı sağlar, gün içinde yorgun hissetmemeyi mümkün kılar ve bu nedenle hayat kalitesini artıran bir işleve sahiptir. Bu anlamda özellikle çalışanlar için yeterli miktarda protein alımı zaruridir. Karbonhidratlar kan akışını önemli ölçüde etkileyerek gün içinde sakin kalmaya yardımcı olur. Gündelik yaşamda yorgun ve bitkin hissetmemek ise günü verimli kullanmayı olanaklı hâle getirir. Doğru oranda folik asit alımının ruh hâlini ve dolayısıyla yaşam kalitesini artırmaya olumlu etkisi olduğu klinik araştırmalar çerçevesinde kanıtlanmıştır. Folit asit azlığının, mutluluk hormonu olan serotonin değerlerini düşürdüğü de bilinen bir gerçek. Serotonin seviyelerini etkileyen bir diğer etmen de triptofandır; doğrudan mutluluk hormonunu artırır, dengesiz açlık durumunu ve uyku bozukluğunu düzenlemeye yardımcı olur.

Sağlıklı beslenmeden vazgeçmek olmaz

Sağlıklı beslenme istisnasız herkes için olmazsa olmazdır. Yemek pişirme noktasında, kendi öğünlerini kendisi hazırlayanların içi rahat eder, tabiri yerindeyse şanslılardır. Fakat yoğun bir çalışma temposu olanların ya da gün içinde yemek hazırlama durumu olmayanların yediklerine içtiklerine dikkat etmesi için biraz daha fazla emek harcaması gerekebilir. Önlerine sunulan yemeklerin pişirilme süreçleri, kullanılan sebze ve meyvelerin ve diğer malzemelerin tazeliği ve kalitesi, gerekli hijyen koşullarında hazırlanması gibi pek çok değişken bu noktada işin için içine girer. Tüm bunları göz önünde bulunduran Yemekhane, profesyonel ekibi ile birlikte sağlık ve kaliteyi üst seviyeye çıkarmaya özen gösterir.

Doğru gıdaları doğru zamanda almak kişinin elinde olsa da yiyeceklerin hijyenik standartlarda hazırlandığından emin olmak her zaman mümkün olmayabilir. Müşterilerine en iyi hizmeti sunma vizyonu üzerinden hareket eden Yemekhane bu noktada güven, rahatlık ve hijyen sunar. Usta şef ve çalışanlardan oluşan deneyimli kadrosu her gün yeni ve taze yemeklerin çıkarılmasını ve müşterilere sunulmasını sağlamaktadır. Taze ve günlük gıdalar kullanılarak oluşturulan menüler kalite ve hijyen standartları çerçevesinde üretilerek müşterilere ulaştırılmaktadır. Catering hizmeti veren Yemekhane kontrolünde pişirilen yemeklerin gıda güvenliği, hijyen şartları ve hizmet anlayışı kalite sertifikaları ile tasdik edilmiştir. Eğitim kurumları, bankalar, kurumsal ve özel teşebbüsler, yerel ve uluslararası şirket ve mağaza zincirleri, bilişim ve otomotiv başta olmak üzere pek çok farklı sektörden lider marka Yemekhane’nin üstün hizmet ve servisinden faydalanmaktadır. Halihazırda geniş bir müşteri yelpazesi bulunan Yemekhane, kalite standartlarından ödün vermeden giderek büyümeye devam etmektedir.

Siz de Yemekhane lezzetleri ile bir an önce tanışın! Mutlu müşterilerimiz arasına katılın!

 

2018-10-22T13:32:56+00:00