Loading...

Başarılı Bir Eğitim Hayatı İçin Beslenmenin Önemi

Sağlıklı ve doğru beslenme çocukların zihinsel gelişimleri için çok önemlidir. Doğru ve yeterli beslenen çocukların zihin performanslarının, sağlıksız beslenenlere oranla daha iyi olduğu kanıtlanmıştır. Çocukların zihinsel ve fiziksel aktivitelerini sağlıklı olarak gerçekleştirmeleri için tüm eğitim hayatı boyunca protein, vitamin ve mineral içeren gıdalarla beslenmeleri gerekir. Bol miktarda taze sebze ve meyve yemeleri, et ve süt ürünleri tüketmeleri kadar önem taşır çünkü onlara enerji verecek, kas ve beyin gelişimlerini güçlendirecek besin maddelerine ihtiyaçları vardır. Doğru ve sağlıklı beslenme, bireyin her yaş dönemindeki başarısına ve motivasyonuna etki eden bir faktördür.

Eğitim ve Yaş Dönemlerine Göre Beslenme Kriterleri

 

2 – 6 yaş dönemi, çocukların beslenme alışkanlığı edinmeye başladığı süreçlerdir. Her gün 2-3 bardak süt ya da süt ürünü tüketmesi, et ürünlerinin yanında yumurta, taze sebze ve meyve yemesi çok önemlidir. Çocuğunuzun bu yaşlarda kazanacağı doğru beslenme alışkanlığı, ömrünün sonuna kadar onunla beraber olacaktır. Okul yıllarında ve sosyal yaşamda başarılı olabilmesi için doğru beslenmesi kaçınılmaz bir gerçektir.

6 – 12 yaş dönemi, okul çağına girdiği ve çocuğunuzun hızla büyümeye başladığı gelişme dönemidir. Yaşamı boyunca devam ettirebileceği davranışların oluştuğu bu dönem önemlidir. Bu yaşlarda yetersiz ve kötü beslenirse sıklıkla hastalanabilir. Vücut direnci gelişmez ya da zayıf düşer. Yanlış beslenme alışkanlığı geliştiren çocuklarda kansızlık, kemik zayıflığı, şişmanlık ve diş çürükleri gibi hastalıklar görülebilir. Bunun önüne geçmek için çocuğunuzla konuşup onu sabırla ikna etmeniz, sağlıklı beslenme konusunda bilgilendirmeniz gerekir.

13 – 18 yaş gurubu ise çocukluktan çıkıp yetişkinliğe yol alan ergenlik dönemi çocuklarıdır. İlk gençlik dönemi enerji ihtiyacının yoğun olduğu bir süreçtir. Bu ihtiyacı karşılayacak beslenme alışkanlığı gerektirir. 13 – 18 dönemi kötü alışkanlıkların gelişebileceği bir süreç olduğu için çocuğunuzla yakından ilgilenmeniz önemlidir. Bu yaş grubundaki çocukların da güçlü kemikler için süt ve süt ürünleri tüketmesi ve kilo alımına neden olacak beslenme alışkanlıklarından uzak durması gerekir. Hazır gıda tüketimi yerine evde hazırlanmış tostlar, sandviçler yemesi ayran, süt ve bitki çayları içmesi, et ürünleri, yumurta, sebze ve meyve tüketmesi şarttır. Bu yaşlar, obezite hastalığı riskine açık dönemlerdir ve bu dönem dikkatli olmayı gerektirir.

Doğru Beslenme Her Yaş Dönemi için Önemlidir

 

 

Sağlıklı ve dengeli beslenerek eğitim hayatını tamamlayan bireyler, çalışma hayatında daha başarılı olur. Gelişmiş zihinsel ve fiziksel performansları onları yukarıya taşımaya hazırdır. İnsanlar alıştıkları düzeni arama özelliğine sahiptir. Kaliteli beslenme alışkanlığı olan kişiler bunu çalışma yaşamında da devam ettirmek ister. Özenle pişirilmiş lezzetli yemekler yemeye alışmışsanız, hayatınızın her döneminde aynı tarzda beslenmek istersiniz. Bu gereksinimi iş yerinizde bulamazsanız huzursuz olursunuz. Bu da performansınızın düşmesine ve kendinizi mutsuz hissetmenize neden olur. Oysa taze ve lezzetli bir öğle yemeği yemek herkesin hakkıdır. Bireyin kendini değerli hissetmesini ve iş yerine karşı aidiyet duymasını sağlar.

İyi Bir Yemek Hizmeti Almak Herkesin Hakkıdır

 

 

Günümüzde neredeyse tüm şirketler, yemek servisi hizmetini catering firmalarından alır. Catering şirketleri iş yerlerine, özel davetlere veya topluluklara önceden belirlenmiş niteliklere uygun yemek servisi yapan kuruluşlardır. Kurumsal catering hizmeti veren firmalar, yaptıkları işin bilincinde olan ve özenli çalışmalar yapan şirketlerdir.

Yemekhane İçin Öncelik Kalite ve Lezzettir

 

 

%100 müşteri memnuniyeti odaklı çalışan Yemekhane, kurumsal yemekte damak tadını ön plana çıkarmayı başarır. Hizmet verdiği kurumlara, lezzetli ve taze yemekler sunmayı ilke edinmiştir. Fabrikasyon yemek anlayışı ile değil “Butik Yemek” anlayışıyla hizmet sunar. Yemekhane mutfağında görevli olan profesyonel çalışanlar, yüksek üretim kalitesinde ve hijyen standartlarında yemek yapmanın keyfini yaşar. Yemekhane denetim mekanizması, pişirilen yemeğin hazırlanışından sunumuna kadar görev başındadır. Yemekhane’de pişen her yemeğin sırrı, usta şefler yönetiminde uzmanlaşmış personel tarafından, taze ve doğal besinler kullanılarak pişirilmesinden gelir. Yemekler ortak damak tadına uygun olarak hazırlanır ve herkese hitap eder.

Taze, doğal ve kaliteli malzemeler kullanılarak hazırlanan menüler, yemeğin yerinde pişirilmesi ve kısa süre sonra servis edilmesi nedeniyle lezzetini korur. Pişirilen her yemeğin sunumunda şeflerin profesyonel dokunuşunu hissedebilirsiniz. Holdinglerden bankalara, eğitim kurumlarından ulusal ve uluslararası zincir firmalara kadar uzanan geniş bir kitleye hizmet veren Yemekhane, tüm müşterilerine aynı lezzeti ve kaliteyi sunmayı başarır.

Siz de Yemekhane lezzetleri ile bir an önce tanışın ve Yemekhane’nin mutlu müşterileri arasına katılın!

2018-08-17T17:08:25+00:00